הרצאות

   

מסעות אגדתיים אל לב הסכנה

הרצאותמסעות אגדיים אל לב הסכנה. לפני 20 שנה החליט צור שיזף שיגיע לכל מקום שבו קורה הדבר המעניין בעולם באותו רגע- כשפים בדרום סודן, עירק של סדאם, תחריר של ההמונים,  לוב  וקדאפי
   

כוש- הולדתה של דרום סודן

הרצאות


בינואר 2011 התרחש משאל עם בדרום סודן. הדרום נפרד מהצפון מה שאולי הוא סופה של מלחמת אזרחים בת עשרות שנים בין הצפון הלבן, הערבי והמוסלמי לדרום השחור, האנימסטי-נוצרי והאפריקני. מסע בארץ הנילוס הלבן
   

אפגניסטאן

הרצאותאין מקום כמו אפגניסטאן. המדינה המרכז אסיאנית שאיש מעולם לא הצליח לכבוש באמת ועכשיו הגיע תורם של האמריקנים והאירופאים ללמוד בדרך הקשה.

   

טרמפ לטימבוקטו

הרצאות


מעשן מקטרת בטימבוקטו- מאלי

טימבוקטו היא אחד השמות הניפלאים שיש. רחוקה ומיסתורית ונמצאת בדרומו של הסהרה, מצפון לסאהל, לא רחוק מאפיק הניז'ר - הנהר הגדול של מערב אפריקה.

   

הודו - שאנטי שאנטי בלגן

הרצאות

ישראלים מגיעים כל שנה להודו. לכפרי החשיש בעמק פרוואטי, לאשראמים בפונה וברישקש, לסימטאות הצפופות של וראנסי, לסלעים האדומים של האמפי ולאגם המתוק של פושקר. מה יש בהודו שאין בשום מקום אחר? אולי כי הודו היא המקום המרתק הצבעוני והשווה ביותר בעולם, הכי צפוף הכי צבעוני, הכי ריחני והכי דתי-אמוני. הינדים, מוסלמים, בודהיסטים, ג'אינים ברהמינים, קשטריה, טמאים, עשירים עניים, תבלינים, בשמים, בדים, גאנגס, ימונה, ים ערבי, מפרץ בנגל רמת הדקאן, גואה ועמק החשיש של פרבטי ובו הנקודה הישראלית.


צ'וטי וואלה ברישיקש
   

צעד תימני - מסע אל יהודי תימן

הרצאות

תימן נמצאת פחות משלוש שעות טיסה מכן. כמו רומא אבל אנחנו יודעים עליה מעט. זו אחת הארצות המרתקות שיש. שתקועה בזמן. עשרות שנים לפחות אחרי מקומות אחרים בעולם.
הבירה צנעה היא אחד המקומות המרתקים שיש, בתי החומר האדמדמים עם שמונה סוגי צורות הקשתות, החלונות הצבעוניים, הסמטאול המרוצפות, הואדי שעובר במרכז העיר ומנקז את שיטפונות המונסון וכשהגשם עובר משמש ככביש, מאאריב 200 קילומטרים ממזרח לצנעא שהיא (על פי המסורת המקומית) בירתה הקדומה של מלכת שבא ושירדים של יהדות עתקיה שחבויים בהרים שמצפון לצנעא.
ארץ פלאות שאנשיה חוגרים את הגנביה – הפגיון הקצר על חזית חגורתם ובכל מקום שהוא מחוץ לצנעא מתווסף הקלשניקוב לעיטור הגברי.

סעיד חמדי מראידה

זו ארץ שבה 18 מליון תושבים שחצי מהם לא ידועים לקרוא ולכתוב. שאנשיה מבלים את זמנם במסגדים ובאמונה אדוקה באיסלאם, לועסים גת בכל רגע נתון ומונעים מנשותיהם לעבוד או ללמוד.
גם מסיבות החתונה הן לגברים בלבד ואת האשה פוגשת החתן רק לאחר מסיבת החתונה.
כ-300 היהודים התימנים נמצאים בשני מקומות בצפון תימן – בסעדה (משפחה של כ-60 נפשות) ממנו פונו על ידי מטוסו של נשיא תימן לבירה מפחד שבט ההוטי השיעי שנילחם בממשל המרכזי והשאר בראיידה – 70 קמ' מצפון לצנעא, במקום שבו יש שלושה בתי כנסת ילדים נשים וטף שמאבדים את זהותם התימנית לטובת הסאטמרים האמריקנים שמזרימים אליהם כסף ולוקחים אותם לניו יורק רק כדי שלא יגיעו לארץ ישראל.
אל היהודי םשל ראיידה נסעתי בערב הפסח, מסע מוזר ומרתק בין אריכטקטורה נפלאה, נוף גדול, איסלאם שמרני ושרידים יהודיים שהלב יוצא אליהם.

יעיש דניאל וששון יוסף מראידה

כתבת וידאו
   

דרך המשי

הרצאות

בסתיו 1991, יצא צור שיזף למסע טראנס אסייני על דרכי המסחר החוצות את היבשת.
יחד איתו נסעו המלך לאדו והאביר זאזא ציצישווילי - הרפתקן המושיט את ידיו לשמיים לאסוף כסף חולף, וכשהוא מוריד אותן למטה - נעלם הכסף. לאדו וזאזא נסעו כדי לקנות זרעים מובחרים של קנביס אינדיקה למשתלה המלכותית בדושטי שבגרוזיה. צור שיזף ייצא לבדוק את דרכי המשי- הנוסע המערבי הראשון שחצה בצורה עצמאית את מרכז אסיה מאז נפילת האימפריה הסובייטית. ערים נשכחות, חשיש, הרים שמימיים, חומה גדולה ומדבר שאיש לא יוצא ממנו חי - דרך המשי.שני טורקמנים ברסלבים בבאיירם עלי (מרב הקדומה)
   

דעאש, מסע אל מפתנו של השטן

הרצאות
מסע אל מפתנו של השטן הוא מסע אל שורשיה, לידתה וצמיחתה של המדינה האסלמית  -
דאעש כפי שהיא נקראת בידי אלו הנלחמים בה.


הפריצה המהירה, ההשתלטות על מרחבים, האכזריות, ההוצאות להורג המצולמות והמוקפדות, האונס, העינויים, הפנאטיות הדתית והשימוש הבו-זמני במיתולוגיה האסלמית ובטכניקות תקשורתיות עדכניות, הביא ליצירתה של מפלצת מפחידה ומאיימת. יכולת ארגון צבאית ואזרחית, גמישות ומניפולציה וכינונה של ח'אליפות אסלמית סונית מקץ 1000 שנים, היא התופעה הגדולה והמדהימה של ראשית האלף השלישי.
אבל מהי? איך ומאיפה נולדה? מי אירגן את המדינה שאינה דומה לשום דבר אחר ומי עומד מאחוריה?
חוץ מתשובות לשאלות אלו, המרתקות בפני עצמן, מביא צור שיזף, סופר ועיתונאי שבילה תקופות ארוכות במקומות בהם מתרחש הקרב – סוריה, עירק, ירדן, פקיסטן, תימן, טורקיה,  לוב וסיני, את עדויות לוחמי המדינה, הכורדים, היזידים, המתנדבים הזרים ואת השחקנים העלומים העומדים מאחורי עלייתה והתפרצותה של המדינה האסלמית.
היריעה רחבה ומרתקת. מהסיפורים האישיים של רצח, אונס, כיבוש, שלל, רצח מיעוטים ומתנגדים דתיים,  גיוס מתנדבים והפצת המדינה בעולם -  ועד לתמונה הגדולה, אותה מצייר שיזף מתוך אוסף של עשרות מקורות של מידע עיתונאי, גיאוגרפי, תרבותי, ספרותי ותקשורתי.
במידה רבה – זוהי מלחמת  העולם הראשונה של האלף השלישי -מלחמה על אינטרסים, על שטח, על זהות, על מקורות אנרגיה, על דת ועל מי ישלוט בעולם בעוד מספר לא רב של שנים.

דעאש, מסע אל מפתנו של השטן - הספר

מסע אל מפתנו של השטן - הסרט
   

הרצאות

הרצאות

הרצאות לחברות, חוגי בית ומוסדות אקדמיים.
ההרצאות מלוות בשקופיות או בקטעי וידאו.
יעוץ לבודדים או קבוצות.


סודן

משך הרצאה: 75-90 דקות.