פרו

מדריכים - דרום אמריקה

לימה

מוזיאון הזהב

מוזיאון האירוטיקה - תרבות צ'ימו

איקה

נאסקא

פראקאס (איים, "גלפגוס לעניים")

ארקיפה

מיסטי

קוסקו

ססקהויאמן

צ'ינ'צרו

פיסאק

מסע רגלי סביב רכס האזנגטה

מצ'ופיצ'ו

מסע רגלי למצ'ופיצ'ו

פונו

חוליאקה

אגם טיטיקקה

אי הגברים הסורגים - טקילה, אורוס-האיים הצפים

הואנקיו

הוארז

מסע רגלי יאנגנקו - סנטה קרוז

הקורדיירה וואי וואש

טרוחיליו

פיורה

צ'יקלאיו

קחמרקה

קחמרקה היא המקום בו נסתם הגולל על אימפריית האינקא והחל התור הספרדי של היבשת

פרו
athualpa and pizaro cajamarca

כמו קוסקו, כך גם קחמרקה, המקום בו הסתיים הכול, מונחת בתוך עמק פורה, מוקפת הרים. פלאזה ד'ארמאס במרכזה וכנסיות סביב הכיכר. פאר כנסיות דרום אמריקה. כנסיות שבנו אנשים שאין הכסף חסר בכיסם. הקרנבל בקחמרקה הוא קרנבל מסכות. אלים ושיכור.

פרו
cajamarca

מול הכנסייה חדר הזהב של אטואלפה. אטואלפה מקיטו, קיסר האינקה האחרון. ב-1532, לאחר מאבק של שבע שנים באחיו הפרואני, הואסקר נסיך קוסקו, ניצח אטואלפה בקרב מכריע ליד קחמרקה. ההר הגבוה בפרו נקרא הואסקראן.
פיזארו הגיח מתוך השמש של 1532 עם מאה ושמונים ספרדים, נוחת בטומבז שעל החוף הצפוני של פרו ומטפס לתוך האלטיפלאנו הצפוני, מודע למלחמות בין הואסקר לאטואלפה, לאבעבועות הרוח שהביאו הספרדים, ממיתים במגפות את האינדיאנים ובהם את הואיינה קפאק, אביהם של אטואלפה והואסקר. פיזארו, הרפתקן שאלוהי הזהב לצדו, הבין מיד שאפשר ללכוד את קרן הזהב של השמש. הוא ציווה על אטואלפה להתייצב לפניו וכשזה הגיע לפקודת האלים שבאו מהים, כלא אותו בחדר שנבנה על ידי אדריכלי האינקה.

פרו
athualpa and pizaro cajamarca

אטואלפה ציווה להרוג מיד את הואסקר ומלוויו מפחד שמא יחליטו האלים להמליך את האח המובס על כס האימפריה. המוות הוא החושך. החיים הם השמש הזורחת. פיזארו האשים את אטואלפה ברצח וזה הציע לו שייתן לו את חייו לשלל והוא ימלא את החדר שבו נכלא זהב עד לתקרתו. זהב החיים. כן, אמר פיזארו, עד לתיקרה. שיירות הלמות והאלפקות נושאות הזהב ממרתפי קוסקו. שקים שקים על גב כל בהמה. הקיפו, כתב הקשרים האינקאי מוליך את הפקודה על הדרכים האינקאיות הבנויות סלעים אפורים ומחברות רמה, יער, גשם וים. ארמונות, מבצרים וערים. מאוצרות אקוודור, מיובלי האמזונאס המגלגלים את העופרה הרכה אל האוקיאנוס ביובלים ההרריים, בין שבטי יערות הגשם העירומים. אטואלפה. קחמרקה. החדר בנוי לפי מיטב הארכיטקטורה האינקאית, אבן מונחת על אבן,

פרו
athualpa and pizaro cajamarca

אבני גזית נהדרות שסותתו ללא פגם, מותאמות ללא רווח גם ללהב סכין דק מאוד. זהב האינקא. שנים של ניפוי וטמינה במקדשי וירקוצ'ה, נזירות האל במאצ'ו-פיצ'ו במקדש השמש של קוסקו, בססקהויאמאן שמעל העיר. ומה היה על קחמרקה לולא הקרב בין אטואלפה והואסקראן והחדר שמולא זהב על מנת להציל את הקיסר האחרון מזעם האלים הלבנים שבאו על הגלים על מרבד השמש השוקעת? הזהב הבוער לאור לפידים ואטואלפה המביט בזהב הנערם. מחוץ לחדר נערמו העצים. הלאמות והאלפקות ממשיכות להגיע מקצות האימפריה, ברק הזהב וברק להבות הלפידים ואש המוקד עליו יישרף הקיסר האחרון. קיסר השמש. וירקוצ'ה. אז הציע פיזארו את ההצעה האחרונה לאטואלפה. לשמור אמונים לאל השמש שהכזיב, לכל הזהב שבעולם שלא ימנע את מותו ולהישרף בלהבות האש בעודו בחיים, או להתנצר ולהיות מוצא להורג בחניקה. אטואלפה התנצר ונטבל. חניקה הייתה השיטה המקובלת למוות אצל הספרדים ואצל קיסרי האינקא. מים ואש. זהב ספרד. 29.8.1533. חודש עבר עד שהצליחו אומני הזהב להתיך את כל התכשיטים ולהפוך אותן ללבנים. חמישית מהזהב הושטה אל הכתר. ארמונות גרנדה. כמה זהב היה בחדר? אוצרות הכתר האיברי. מאתיים מיליון? מיליארד? פיזארו וזהב האינקה.

פרו
athualpa and pizaro cajamarca

החדר ריק. עם היוודע דבר המוות חזרו השיירות ופנו להסתיר את הזהב. במקדשים הוטמן הזהב. רק קו על הקיר מסמן עד לאן נערם, וציורים ענקיים במבוא האפל המתארים את המעשה. את סופה של האימפריה. זהב האינקא החבוי במסתורים העתיקים. קור קירות האבן, אפרוריות האלטיפלאנו והירוק העמוק של מקום מבורך בגשם ובערפילים לחים שנהרותיו מזרימים זהב. ארץ עשירה שעדיין לא התאוששה מהמוות החטוף. מוזיאון הזהב עוצר הנשימה בלימה. חדר מוגן באפלת מרתפי המוזיאון שהזהב מאיר באור המהפנט שיש לזהב. אור. גולד. אורו. ד'הב. חמקמקות הזהב. הטעם הקשה, הסנוור, התאווה האפלה. מול החדר, סביב הפלאזה ד'ארמאס, עומדות הכנסיות. אין כמוהן לחן בכל דרום אמריקה. מהיפות שאפשר לראות. מסכות תלויות על העצים, להקה מנגנת מוסיקה אינדיאנית של האלטיפלאנו בפינת הכיכר, מסכות בחנויות, מערות קבורה אינקאיות על גבעה בדרום העיר, והאינדיאנית היפה בת הארבע-עשרה, כולה פיתוי ותינוקה על כתפיה, מדקלמת בספרדית את קורות המקום. את פאר העבר. זהב שהקים כנסיות והמליך מלכים.

פרו
cajamarca

וואנקבמבה, הלגונה השחורה וכפרי המכשפים
הוספת תגובה


Security code
רענן