ישראל

מדריך ישראל הוא כמובן הפחות מושלם מבין המדריכים. הוא אוסף של דברים שנכתבו, מסלולים ורעיונות שאפשר לעשות כאן. הוא יתמלא עם הזמן והדוגמא למה שהוא יהיה יום אחד הוא מדריך יפו
האם ים המלח ייבחר לפלא עולם? ראיון מחדשות 2


ישראל
הר ברניקי
ישראל
הר כרכוםמישור הבולבוסים מישור צין


נחלים בגולן

מדריכים - ישראל


סוף הקיץ וראשית הסתיו הוא הזמן של הפירות. פירות שגדלים בבוסתני בר לא מטופלים כבר עשרות שנים ברמת הגולן. הגולן הוא מקום טוב לחילופי עונות. נכון שהאפורים והשחורים אפורים ושחורים ומצופים בצהוב של סוף הקיץ, אבל מולם הירוק העמוק של נחש ההרדופים בקניונים העמוקים על גדות המים. וזה יתרונה של הרמה שסדוקה ביותר מערוץ נחל קניוני אחד שזורם מהגולן אל הכינרת, ומשום קוצר המרחק והגיל הצעיר של הזרימה הגעשית יוצר מפלים, ומתחת לכל מפל יש בריכה, ובכל בריכה יש מים והרדופים, ואלונים וסלעים עגולים שטוב לשבת עליהם לפני שנכנסים ואחרי שיוצאים.


 

פרובנס בין ת"א לחיפה

מדריכים - ישראל

הכרמל הוא ההר היחיד והסימן הבולט בחוף הישראלי למי ששט מהדרום. למצרים הקדמונים הוא ניראה כמו ראש של בעל חיים גדול והם קראו לו "אף האיילה" וגם היום, המראה של ההר הירוק שיורד אל הים, הוא אחד המראות הברורים הראשונים שיכול לראות מי שמגיע מהים. הכרמל הוא גם אחד הדברים הנעימים שקורים למי שנוסע בין תל אביב וחיפה ופתאום מופיע הר ממזרח לדרך ומשנה את התמונה לגמרי. אבל הכרמל מטעה. הוא לא סתם הר. הוא רכס שלם ויש לו חלקים, וגב הר ובמה שעליה יש עיר ושני כפרים דרוזים, וכמה ישובים שבנויים על המדרונות ונחלים שיורדים לכל הכיוונים, ונוף לים ונוף לעמק ושלווה גדולה וירוקה כמו שיש במעט מקומות בארץ הזאת.
 

ספינות טרופות

מדריכים - ישראל

ספינות טרופות
ספינה טבועה בחוף תל ברוך

בשבוע הראשון של האלף השלישי טרף הים עוד ספינה. סערה, מהגדולות שידע האגן המזרחי של הים התיכון, הסיעה ספינה בשם 'קינג דיוויד', שהיתה במקורה ספינת מגדלור והפכה לספינת שידור, והטיל אותה על חוף תל ברוך ושם היא תקועה, המים ממלאים את מחסניה והים חובט בה, מתיש את לוחות הברזל החלודים.
   

תל אביב

מדריכים - ישראל

בספטמבר 1933, הגיע לתל אביב רוברט ביירון, אחד מגדולי סופרי המסעות של המאה ה –20. אחרי שביקר בפרדסים שסביב העיר, טייל ליד האופרה והתרחץ בים הוא פגש במר ארנסון שקרא: "הלו הלו! גם אתה כאן? ירושלים כל כך משעממת בעונה הזאת-" ורוברט ביירון כותב בספרו (מסע לאוקסייאנה):

"אם תל אביב היתה ברוסיה, העולם כולו היה משתולל מהתכנון והארכיטקטורה, מחיי החברה החייכניים שלה, מהמרדף האינטלקטואלי ומהאוויר שיש בו ריח של נעורים נצחיים, אבל ההבדל הגדול מרוסיה הסובייטית הוא, שברוסיה אלו הן מטרות עתידיות ובתל אביב זוהי המציאות היומיומית."

נדמה שכל מקומון ותל אביבי היה חותם על דבריו של ביירון בשימחה. גם אני.
   

עמוד 5 מתוך 5