ים סוף ומפרציו

מדריכים - סיני ומצרים

דגי השונית, להבדיל מדגי הים הפתוח, מפתחים בדרך כלל צבעוניות רבה ומגוון צורות. רבים מהם, בעיקר בני משפחת הפרפרונים, הם דקים ומוארכים, דבר המאפשר להם תמרון מהיר בתוך מחילות השונית.ים סוף מהווה עולם זואולוגי ייחודי. ים סוף הוא הזרוע המערבית של האוקיאנוס ההודי, אוקיאנוס טרופי חם המשתרע בין הודו, המפרץ הפרסי וחופי מזרח אפריקה. בין האוקיאנוס ההודי וים סוף מפרידים מצרי באב אל-מנדב (שער הדמעות). במצרים מצוי מדף יבשתי המונע מעבר זרמי מעמקים קרים ושומר על סביבת חיים ייחודית לים סוף. ים סוף כולו הוא ים חגור באלמוגים ועשיר בדגה. הים עמוק יחסית, משום שהוא חלק מהבקע הסורי-אפריקני. בין ים סוף למפרץ אילת נמצאים מצרי תיראן (ראס נצראני), כ- 180 ק"מ מדרום לאילת. לא הרחק מהמצרים, בראס מוחמד, נמצאת אחת הנקודות העמוקות בים סוף שעומקה מגיע כמעט, ובבת אחת, ל- 1,500 מ`.
המפרץ הנוסף, המערבי יותר, הוא מפרץ סואץ, מפרץ רחב ורדוד יותר ממפרץ אילת, ונראה שרדידותו נובעת מכך שהוא עתיק יותר במונחים גיאולוגיים. ים סוף הוא שבר הממשיך להיפתח בהתמדה.
צלילות המים במפרץ מוסברת במספר גורמים. הראשון הוא אור השמש המאיר את הים 360 יום בשנה. הגורם הנוסף הוא חסרונם של נהרות ונחלים זורמים לתוך המפרץ. נהרות ונחלים נושאים מטבעם סחף הגורם לעכירות, ואלו אינם קיימים כאן, פרט למספר מצומצם של שיטפונות חורף בנחלים הגדולים שאכן גורמים לעכירות מקומית.
סיבה נוספת היא עומקו הרב של המפרץ. הסחף המגיע יורד במהירות לעומק ואינו מתערבל במים. נסיבות אלו והאור הרב שאינו מופרע בחדירותו מקנים ים שקוף וחם.
לגורמים הפיסיים שנזכרו, אפשר להוסיף גורם נוסף, והוא המחסור בפלנקטון במים. עכירותם או צבעם הכהה של האוקיאנוסים מתקבל פעמים רבות משפע בעלי חיים. ים סוף הוא "מדבר" ביולוגי מצד האצות ובעלי החיים הזעירים. בעלי החיים מתרכזים בשונית האלמוגים, שאותה ניתן לדמות לנאת מדבר.
ים סוף הוא שלוחה של אוקיאנוס טרופי חם שטמפרטורת מימיו סביב השנה אינה נופלת מ-820 צלסיוס. טמפרטורה זו מאפשרת
התפתחות חברת בעלי חיים המכונה על ידי ביולוגים חברת השונית.
השונית מורכבת בראש וראשונה מאלמוגים. אלמוגים הם בעלי
חיים ישיבים, דו-שכבתיים, המשקיעים סידן בעזרת אצות שיתופיות
(זואוקסנתלות) בתהליך הפוטוסינתזה. האלמוגים זקוקים למצע סלע להתיישבות ולפיכך לא יתפתחו בחוף חולי. לכן אין בחוף הצפוני של אילת שוניות אלמוגים ולא בפתחי הוואדיות הגדולים בסיני (נואייבה-ותיר, ד`הב-ואדי ד`הב, ואדי כיד-שורת אל-ע`רקנה, שורת אל-מנקטע-המנגרובים). ולכן גם דלות שוניות האלמוגים בחופי מפרץ סואץ, מפרץ שבו המים עכורים וסוערים משום רדידותו. ראשית האלמוג בפלנולה הצפה במים עד שהיא מוצאת מצע קשה שעליו היא מתיישבת והופכת לפוליפ. הפוליפ מתרבה לאחר מכן בצורה של הנצה - כדוגמת שיח או עץ. בתהליך גידולו משקיע האלמוג סידן ובונה שלד קשיח. לאחר מות האלמוג משמש שלדו כתשתית להתיישבות פלנולות חדשות וכך נבנה סלע השונית - אלמוג על אלמוג ובעל חיים על בעל חיים. אל חברת האלמוג הבסיסית מצטרפים בעלי חיים ישיבים אחרים המהגרים עם זרמי המים - שושנות הים, כיטונים, קיפודי ים, אצטלנים, חיטחבים, סרטנים שונים, צדפות, חלזונות, תולעים ומיני דגים המוצאים את מסתורם ואת מזונם בנבכי הריף. כשבעלי החיים השונים מתים, הם תורמים את שלדיהם הבנויים סידן לבניין השונית ("הריף").
דגי השונית, להבדיל מדגי הים הפתוח, מפתחים בדרך כלל צבעוניות רבה ומגוון צורות. רבים מהם, בעיקר בני משפחת הפרפרונים, הם דקים ומוארכים, דבר המאפשר להם תמרון מהיר בתוך מחילות השונית. אחרים, בני משפחת הנצרנים, חמושים בקוצים נשלפים הנצורים בזמן רגיל ואלו מאפשרים להם היצמדות לסלע ומניעת הטורף משליפתם ממסתורם. אחרים, כצלופחים, הם מוארכים וגליליים ונמצאים בפתחי המחילות ואחרים הם רעילים ובעלי קוצים ומודיעים זאת לסביבה בעזרת תנועות איטיות וצבעי אזהרה. גם בעלי החיים הישיבים מגינים על נחלתם בשונית הצפופה, אם על ידי תאים צורבים ואם על ידי קוצים ואם על ידי התפשטות מהירה על בעל החיים שהעז להתיישב לידם. חברת השונית צפופה ושיתוף הפעולה ההדדי הוא רב. שיתוף הפעולה אינו משום טוב לב, אלא משום אילוצים של מקום או שימוש בתשתיות שיצרו בעלי חיים מסוימים. כמו למשל דג השושנון והשושנה, דגי הנקאי והדגים הגדולים יותר, או כל בעלי החיים החיים זה על זה בצפיפות גדולה, רובם תורמים משהו זה לזה ומקבלים דברים שונים לחלוטין, בדומה לעיר צפופה.
על גבול השונית משייטים דגי הים הפתוח, הניכרים בצבעיהם הכחלחלים אפורים, בגופם הגלילי וההידרו-דינאמי ובגודלם. ביולוגים טוענים כי הצבע הכחלחל של גב הדג הוא משום שאם טורף בא מכיוון פני המים, משתלב צבע הדג עם המצולה שהיא כחולה ככל שהיא עמוקה, בעוד הבטן הלבנה היא משום שלמסתכל מבטן הים לכיוון הפנים המוארים - לבן הוא הצבע.
כרישים - בים סוף, במפרץ סואץ ובמפרץ אילת כרישים רבים. עשרות סוגים ומינים. כולל מסוכנים. הכרישים מעדיפים את הים העמוק מאוד ואת השוניות העשירות יותר.

הוספת תגובה


Security code
רענן