ספר ים


ספר ים 

1. החוף הפיניקי: ראש הניקרה -עכו

מדריכים - ספר ים

הגשר שמולו האנדרטה של יגאל תומרקין, מציין את האסון שקרה למחלקת הפלמ"ח שהגיע לכאן ב-14.6.46 בליל הגשרים, אותו לילה, שהיה שיאו של המרי העברי נגד הבריטים ונועד לנתק את ארץ ישראל מהארצות שמסביבה. החבלנים התגלו על ידי הבריטים וכדור שפגע במטען הנפץ הרג 13 מהם. הלוחם ה-14, יחיעם וייץ, נהרג בהסתערות על הגשר.
   
   

4. חוף דור-הבונים

מדריכים - ספר ים

זהו קטע החוף היחיד לאורך החוף הישראלי שהוא סלעי ממש. דרומה ממנו מכסים החולות של הנילוס ברצועה מתרחבת את החופים ואת מצוקי הכורכר. יש פה מפרצים רבים. לרובם קשה להיכנס על-מנת לעגון, הפתח צר והסלעים לא נראים היטב לעין. בלגונה שמול דור אפשר לעגון. ארבעת האיים ששמותיהם מדרום לצפון הם: שחפית, דור, טפת (על שם בתו של שלמה) וחופמי, מגינים על המעגן.
   

5. מעגן מיכאל -קיסריה

מדריכים - ספר ים

5. מעגן מיכאל -קיסריה

המהנדס הצרפתי של פיק"א, חברת הקרקעות של הברון רוטשילד, שקנתה את ביצות כברה מג'מאל בק הטורקי כדי לייבשן. קארון טען כי שטח הביצות נמוך מפני הים ושאם ייפתח הסכר יזרמו מי ים לתוך הביצה. קובלנוב טען שלא. הוא צדק.
   
   

8. חופי הכרך תל אביב יפו

מדריכים - ספר ים

מול הקצה הצפוני של הנמל עומד מגדלור קטן על סלע אנדרומדה. שומר על הסלע והסיפור. ביום שקט אפשר לצאת דרך שיני הסלעים שבהמשך לשובר הגלים אל הים הפתוח. אפשר גם לצלול בין הסלעים, העומק הוא בין ארבעה וששה מטרים. ולפעמים באים לשם דגים. מושטים ובורים. כמו שדגים תמיד אוהבים לבוא לסלעים.
   

10. חוף אילת (מעקבה לטבה)

מדריכים - ספר ים

חיות רעות - לא נהוג, ולו רק משום דרך ארץ, להכנס יחפים באזורי שונית. הסיבה לכך היא דווקא הדגים שאינם נראים. בשונית האילתית, למרות שאינם מצויים מאוד, חיים דגים ארסיים כגון העקרבנון, האבנון ואחרים. אלו הם דגים החיים בשונית הרדודה ועל גבם מספר קוצים שדרכם מוזרק ארס חזק למי שדורך עליהם ללא הגנה.
סכנת מוות!
   

11. חיות ים

מדריכים - ספר ים

11. חיות ים
מדוזה-אורליה כחולה Aurelia aurita

"נחשים במקום שערות מקיפים את ראשה, ידיה ברונזה וכנפיה זהב, ובעזרתן היא מעופפת. עיניה זורקות אש ופרצופה מסכה מתועבת, שכל הרואה אותה קופא לאבן".
   

12. ערי נמל

מדריכים - ספר ים

לא סתם החליט יונסקו להפוך את עכו לאתר מורשת עולם. היא נפלאה. מדהימה. כל תואר שיתאר אותה יהיה רק חלק ממה שיש בה וכמה יפה שאנחנו מזניחים אותה כל כך למרות יופיה ואדריכולתה האצילית, ובזים לתושביה ולתשתיותיה. בעכו, יותר מכל ערי הנמל האחרות שלנו, מתפרנסת האוכלוסיה שגרה בעיר העתיקה באופן ישיר מהנמל גם אם הוא צנוע.