האיש המאושר


בסתיו 2009, בעוד המצור הישראלי על הבדואים הולך ומתהדק, פורץ המרד הבדואי הגדול ומבעיר את הנגב.

מנהיג המרד הוא נוירוכירורג בדואי מסורוקה, בנו המאומץ של שייח השייחים של הנגב, בן המדבר שלא ראה סתירה בין ארצו ומורשתו לבין המדינה היהודית שבה חי, עד שהמציאות ניפצה את תקוותיו. בשם המדינה מתייצב מולו בן לעליות הציוניות הוותיקות המתעב את המדבר אך בה במידה נמשך לכל דבר שיש בו רומנטיקה מדברית, שחש חכם יותר מכל מי שאינו דומה לו, ויחסו אל הארץ ובניה הוא תערובת של זלזול והערצה. ההתפוצצות האלימה פוגעת בגיאולוג מהאצולה האקדמית הירושלמית שחי במצפה רמון, זורם בנחליה של הארץ, וחלומו הגדול הוא לחיות בשלום עם בניה. במדבר חיה גם נסיכה קירגיזית שבאה לכאן לפגוש את מי שחיכה לה בלי לדעת, חוצָה את מדבריות מרכז אסיה, את הים התיכון ואת סיני, מובלת על טרקטורון בליל עלטה ומוברחת דרך הגבול הישראלי הפרוץ אל הנגב. זהו סיפור מדברי שבו הטבע מתגלה בנדיבותו האינסופית, עד אילם ורב-כוח לתקוות, לאהבות, לייאוש ולחידלון האנושי. אך זהו בראש וראשונה סיפור על בני-אדם הנחושים להגשים את חלומם, על תשוקתם לאושר ולבית, ועל מאבקיהם על המדבר, למענו או כנגדו. ומיהו, מכל בניו וכובשיו של המדבר, האיש המאושר? מתי אדם יכול לקרוא לעצמו מאושר?

על העטיפה: בדואי, ציור מאת ג'ון סרג'נט, 1891
עיצוב: תמיר להב-רדלמסר

هنا تستطيعون ان تجدوا معلومات كاملة عن الكتاب ، لمساومة اسعار النسخ القديمة والحديثة ، ولكتابة رايكم عن الكتاب ، وقراءة ما يقوله كتاب اخرون عنه.

ספר קולי
.המלצת "גלריה" - "הארץ"

אריק גלסנר, ספרות וספרים "מעריב"

ריקה ליכטמן    "גלובס"

ארז צפדיה, מוסף הספרים של "הארץ"

תקראו - אריאל שנבל, מקור ראשון

סופרי ישראל אינם שמים לרוב את הנגב על ראש שמחתם, לכן כדאי לקרוא את 'האיש המאושר' של צור שיזף. סיפור המסגרת מתרחש ב-2009, כאשר הבדווים החיים בדרום הארץ מגורשים לסיני לאחר שנתיים של מרד אלים, המונהג בידי בן העדה, רופא בכיר בסורוקה.

אמנם על הניתוח העתידני של התהליכים בידי שיזף בהחלט ניתן לחלוק, אולם מבחינה ספרותית מדובר בתענוג אמיתי, ותוך התבהרות העלילה ומיפוי הדמויות הרוחשות בה ניתן לחוש את אהבתו של הכותב לשבילים, לצוקים, לנחלים ולגבי המדבר, אהבה שמצליחה לעבור לקורא בהזרקה ישירה ומרעננת.