סוף הדרך - גב הספר וביקורות


"יש פה שתי ישויות, ארץ טבעית ומדינה אונסת", כותב צור שיזף, טייל, סופר ועיתונאי,
שמנסה בספרו החדש לחקור ולהבין, ובראש ובראשונה לתעד את האונס הזה,
שראשיתו באידיאולוגיה,"מתוך אמונה שאין דרך אחרת", אבל שנמשך, וביתר עוצמה,
בישראל הניזונה מתערובת של שרידי חלום ציוני סוציאליסטי ישן וקפיטליזם דורסני חדש.

גב הספר:

אחרי שנים של הכרות אינטימית עם ישראל "מים עד ים" ו"מדן ועד אילת" יצא שיזף, בין 2003 ועד אחרי מלחמת לבנון השניה, למסע ביקורתי, לבדיקה שיטתית של הנחות שגויות וחמדנות אגרסיבית שהביאו להרס הנוף, לבזבוז המשאבים, להשחתה של כל מה שיכול לתרום לחיים אנושיים.
המסע הזה, מהגליל ועד ים סוף, מגלה גם אוהב ציון שכמו רבים מילידי הארץ היהודים מתנדנד בין התרפקות על מה שנדמה לו שהחלום הציוני היה יכול להיות, לבין אימה ממה שקורה כאן כיום. הצירוף המיוחד במינו של רגליים ועיניים של טייל, סקרנות ועיקשות של עיתונאי חוקר, וכושר כתיבה של סופר עושה את המסע הזה, מהגליל ועד ים סוף, ואל שורשיה הנפתלים של אהבת המולדת, למסמך נדיר המעורר געגועים, תהיות, וחלחלה.

סדרת מסעות, עם עובד. עורך הסדרה: משה גלעד


מבוא

זה ספר מסע אל הארץ שאני אוהב. אל הארץ האלימה והפחדנית שבה נולדתי ובחרתי לחיות, שתפיסות היסוד שלה שגויות, שהטיפול במשאביה רשלני, שמזלזלת בתושביה ושחיה תמיד בעתיד, מזניחה את ההווה ומחלקת אותו למקורבים. זה מסע אל האתוס, הפתוס והמיתוס הציוניים. אל המפעלים הגדולים שהקמנו ושמתפקדים עדיין, ואל המדינה בתוך מדינה שאנחנו בונים פה שלא בהתאם למשאבים הטבעיים שבורכנו בהם. יש לנו הכל. אנחנו מבזבזים בלי הפסקה.
יצאתי למסע בתחילת 2003. התחלתי במסע מים לים מצד אחד של הגליל לצד השני. סיימתי את המסע, בגלל סיבות שונות, ביום ראשון ה-13 לאוגוסט 2006– יומה האחרון של המלחמה בלבנון. באותם שלושה ימים באוגוסט, חזרתי על המסע מים לים. הקטיושות, רעם התותחים, המסוקים, המטוסים ואנשי הארץ המזועזעים ליוו אותי לכל פינה. המלחמה הפכה הכל ליותר דרמטי, מקצינה, מקצרת תהליכים, הופכת הכל לפנטסטי ולא יכול להיות ועם זאת - אלו הם חיינו כאן. ומותינו. כל מה שכתבתי, בכל תחום ומקום שמופיעים בספר הזה, הוביל למלחמה. לדרך בה פרצה, התנהלה וסוכמה. המלחמה הראתה בעיקר שאנחנו לא מבינים לא את עצמינו ולא את האחרים.
יש פה שתי ישויות. ארץ טבעית ומדינה אונסת. אונס מתוך אמונה שאין דרך אחרת. מנומקת בשיכנוע עמוק. כמו למשל הידיעה שאם נרד מתחת לקו האדום התחתון בכנרת נמות בצמא. שאנחנו חייבים להתפיל מים כדי שלא נתייבש, להתיישב כדי שלא ניבלע, עוד חשמל כי אחרת - אונס הוא אונס.
העובדות שוללות את התירוץ שנתוני הארץ מכריחים אותנו לאנוס אותה. הספר הוא מסע אל הארץ מתחת לגלימת האמונה. המכונה נראית אחרת מבפנים. די מפחיד למי שרוצה מקום אנושי.
זה ספר מסע ביקורתי אבל מטרתו לא רק לתאר ולהאיר פינות חשוכות, אלא גם להציע. חלק נכבד מהספר הוא המלצה לוותר על הנחות יסוד ישנות ולא תקפות, לנסות לראות את הארץ בעיניים אנושיות, להרוס את המיותר ולבנות נכון. פגיעה בארץ היא פגיעה בנו. בילדינו. בכל אחד מאיתנו בלי הבדל דת מין, דת, לאום וגזע. אין הפרדה בין פוליטיקה לסביבה ולחברה. ההפרדה הזו נועדה, במתכוון, להועיל לאלו שלא איכפת להם מכלום. למכניסטים. הפרק האחרון הוא הצצה אופטימית ליחידים וקבוצות שחיים את מה שהם חולמים. הם הוכחה קטנה לכך שצריך לחלום. שהחלום, הפוזיטיב של הפחד, הוא רעיון לא רע.
הספר מוקדש לאנשים שנאבקים על דמותה של הארץ. שממשיכים להילחם יום יום ושעה שעה: פרופסור אמוץ זהבי שנלחם על ערכיה של החברה להגנת הטבע. אהרוני אמיתי ששומר על הגליל העליון, אברהם שקד שמנסה להציל את בירת ישראל מפני הפחדים הציוניים הוותיקים, אלי רז שמנסה ביד אחת למנוע את מותו של ים המלח, ניר פפאי שנלחם על החופים ושי טחנאי שמגן על הנגב, עזריה אלון - המייסד הנצחי של החברה להגנת הטבע, הגיאולוגים עקיבא פלקסר ודב ניר שנאבקים בוועדות ופוליטיקה, עזרא נאווי מ"תעיוש"' שמגן על הריקמה האנושית של אנשי המערות והכפרים הרמוסים של הר חברון, לאבד שנלחם על חייהם של הבדואים השקופים של העזזמה שמול רמת חובב, הסופרים דויד גרוסמן ומאיר שליו שמגיעים עם עשרות פעילי שלום ששונאים את ההרס והעקירה, דניאל יפה בונה צעצועי העץ והדובר הלוחם של ועד עמותת אומני מדרחוב נחלת בנימין, שמגן על נחלת בניימין ועל נמל יפו ביחד עם יוסי פלוג ודייגי הנמל, ולחברי עמותת "יפו יפת ימים" והאגודה למען ערביי יפו שעובדים בשביל עיר הנמל העתיקה של הים התיכון.
תודה מיוחדת אני חייב לדורית, ניצן, הגר ודריה שיזף ששומעות אותי יוצא מדעתי ומעלימות עין כשאני יוצא למסעות כועסים לפינות הארץ, ולאחרים שהלכו או נסעו או בררו עבורי פרט או שניים והרבה לדני ציבולסקי, מנכ"ל אגודת ידידי אבן בטוטא (ולחברי האגודה האחרים), שאיפשרו לי להתרכז בחצי השנה האחרונה של כתיבת הספר.
ויש עוד לא מעט אחרים שהסכימו להיפגש ולשוחח איתי או הפנו אותי לספרים, אינטרנט ומקורות מידע ולא הזכרתי (והם יסלחו לי אני מקווה), אבל הם ההווה הנאבק והחי של מדינת ישראל, אלו שלא מבדילים בין צדק חברתי, יושר פוליטי ונוף הארץ ושיודעים שאין דבר כזה להיות רגיש רק לנוף ולא לבני אדם. שלא מבדילים בין דם לדם.
תודה.
וכמובן, כל מה שניכתב פה הוא דעתי על העובדות והמציאות. אם דייקתי בפרטים אני מודה לאלו שעזרו – הטעויות והמסקנות הנובעות מכך – כולן שלי.
צור שיזף


ביקורות

שאלון מוסף הספרים של "הארץ"

ארון הספרים הסביבתי - צפריר רינת "הארץ"

גדעון סאמט "הארץ"

פרופסור יורם יום טוב באתר החברה להגנת הטבע

מנחם בן, ספרות וספרים "מעריב" 25.5.07 (132 KB)

אריק גלסנר, מקור ראשון 15.6.07

יצחק לאור תרבות וספרות "הארץ" 29.6.07

אסף גולן, הצופה 2.7.07

לרכישת הספר : אתר הוצאת הספרים "עם עובד"תגובות לספר

תגובה לפרק 1 - מים לים

"אז הייתי צעיר ולא ידעתי להילחם. אבל הגשר מעל העכברה הוא הצלחה פרטית לגמרי שלי. כשהם באו עם התוכניות הרגילות שלהם לחצוב את ההר ולמלא את הקניון של העכברה, כבר הכרנו את המשחק. אני ישבתי בוועדה המקומית והתנגדתי לכל הטיעונים שהם העלו. שאלתי אותם למה שלא יעשו גשר. הם לא מבינים בגשרים, הם יודעים רק לחצוב ולמלא. אבל אני לא התכוונתי לתת להם. הם אמרו שאי אפשר גשר בגלל סיבות בטחוניות ואז קם הנציג של משרד הביטחון ואמר שאין להם התנגדות מסיבה ביטחונית".
"הרב סרן של הועדות המחוזיות והארציות".
"אותו רב סרן." גיחך אהרוני ואז הם הלכו ובדקו שזה יעלה להם עוד חמישה מליוני שקלים לבנות גשר במקום להרוס את הארץ. זה נשמע הרבה לבנאדם פרטי אבל מע"ץ היא חברה עם תקציב של מיליארד שקלים בשנה. הם פנו בגללנו לחברה איטלקית שמקימה גשרים והקימו את הגשר הכי ארוך והכי יפה בארץ. אני הייתי מוותר גם עליו, אבל הם רצו כניסה לצפת לבית החולים ולשכונות הדרומיות. אז יש שם מעט מאוד שפוכת, כי הרי לא יודעים בארץ להיפטר משפוכת. "


צור שלום,

מעט עובדות על תכנון גשר ואדי עכברה:
· אומדן עלות יצירת מילוי בגובה עד 70 מטרים עם מובל ניקוז בתחתיתו (אורך המובל – 290 מטרים ) נבדק על ידי ונקבע על סך כ- 58 מליון ₪. (מחירי 1995).
· עלות הגשר שבוצע – 30 מליון ₪ (מחירי 1995). מי שסיפר לך שגשר יותר יקר לא דייק.
· ככלל – גשר יהיה יותר זול מסוללה נושאת דרך כאשר גובהה הממוצע עולה על 17 מטרים .
· מע"צ ניסתה להוזיל עלות גשר ו אדי עכברה ע "י שימוש במכונת היציקה של גשר גילה בכביש 60. חתך גשר גילה (גובה קבוע – 370 ס"מ ) מתאים למפתחי ביניים באורך עד 70 מטרים ומפתחי קצה באורך עד כ- 45 מטרים . מפתח קצה באורך באורך קטן מ- 70 מטרים חייב חציבת ענק בקרבת נציב הקצה הדרומי ולמעשה פגיעה אנושה במצוק רזים.
· על מנת להימנע מפגיעה משמעותית במצוק החלטתי לקבוע את אורך המפתח הקיצוני הדרומי על 74 מטרים . החלטה זו היוותה קריטריון מוביל בקביעת סוג הגשר וצורתו הסופית.
· את הפרופורציות הנאות של הגשר העתקתי מגשר "סנט אנדרה דה קובזק" בנורמנדי. (גם להעתיק צריך לדעת). איני אובייקטיבי, אולם לדעתי הגשר שלנו אסתטי יותר מהצרפתי.
העקום הנאה של עמודי הנציב עוצב ע"י דימה סורוקין. שרטט בצוות שלי עת עבדתי במשרד ירון-שמעוני-שחם. (צריך לתת קרדיט לחברים)
התכנון הסייסמי של הגשר נעשה בליווי ד"ר מייק רוז'נסקי מברקלי, קליפורניה.
· התכנון לווה ע"י צוות אגף הגשרים במע"צ בראשות אינג' מנחם קניגסברג. זה המקום לתת קרדיט לחברים מאגף הגשרים על שנתנו למהנדס צעיר וחצוף כמוני להציע ולהוביל כזה גשר.
· במהלך התכנון התגלתה שכבת חרסית רוויה בעובי כחצי מטר מתחת לשכבת הדולומיט העליונה (בעובי כ- 10 מטרים ). מתחת לשכבת החרסית הרוויה שכבת "חוור טקיה" בעובי רב. הימצאות השכבה הרכה בין השכבות הקשות יכולה לשמש כגריז וזרז החלקה של כל המדרון (יחד עם בית החולים עליו) והתמוטטות הגשר. נקטנו באמצעי הגנה יקרים במיוחד להגן על הגשר.
· איזה הדיוט מהחברה להגנת הטבע אישר לקבלן לערום עפר על המדרון הרגיש הזה מבלי להתחשב באזהרותיי. גובה המילוי עומד עתה על 20 מטרים . מי שסיפר לך שמהנדסים הם אנשים רעים ו"ירוקים" הם אנשים טובים לא דייק.
· תכנון הגשר נעשה על ידי צוות ישראלי בראשותי. בדופן המזרחית של מקטע 3 מדרום לנציב 2 יש סדק גזירה. הדבר נובע מטעות שלי. מצב הגשר בסדר.
· טרם הביצוע הביעו מספר מהנדסים בכירים בארצנו את דעתם כי לא ניתן יהיה לבנות את הגשר מפאת מורכבותו. זכיתי לגיבוי מלא ממנכ"ל מע"צ דאז – בנצי סלמן.
· הסתבר שניתן לבנות את הגשר.

· אתה מוזמן לבקר באתר גשרי המחצבה (כביש 60 – בעלייה לנצרת מעמק יזרעאל, למרגלות הר הקפיצה) המבוצעים בימים אלו כדי לראות את עושים החייאה למדינה. תביא איתך את אמיתי אהרוני. אשמח מאוד להציג לכם את הפרוייקט.

· איטלקים אמרת.


רז מור

Raz Mor

KEDMOR ENGINEERS LTD

2 Ben Gurion Rd. Ramat Gan 52573

Tel: +972-3-611-1777 Fax: +972- 3-611-1788

כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת , www.kedmor.co.il


הוספת תגובה


Security code
רענן