קצרים

שותא רוסטאוולי
"חלום." אמר הנסיך זאזא ונשם את העיר והנסיכה הביטה במכנסי הג'ינס ובחולצת הטריקו הירוקה שלבש. איזה מכוער חשבה לעצמה, קרפד, שיצא כבר אל העיר ואני אמצא לי פה מישהו ברמה לבלות איתו. שילך אל הנזירים שלו, להתפלל, להצטלב, שיחפש וימצא אלוהים.


איסלאמאבד תל אביב

מלך. כמה ישן המושג הזה. לרגע, מתישהו באמצע המאה העשרים, היה נידמה שהמלכים יעברו מהעולם. ואז נולד המלך פייסאל בסעודיה והשושלת ההאשמית, כמו עופות חול, הפכו לנסיכים בירדן ב-1946 ולמלכים שנתיים מאוחר יותר כשהבריטים סיימו את המנדאט. זה מה שהבריטים הורישו לעולם.
טילי המינארטים של מסגד פייסאל הזדקרו אל מול גבעות מרגלה. מעבר להן נמצאת האוניברסיטה הקדומה של טאקסילה. היה לי שם מפגש משעשע כשנסעתי על דרך המשי. אז התישבתי בין פסלי בודהא דהויים ועתיקים ותרגמתי את הדיאלוג בין אלכסנדר לדנדמיס מתוך הספר של אריאנוס קסונופון על מסעות אלכסנדר: "יום אחד, פגש אלכנסדר בטאקסילה כיתה של חכמים הודים שמנהגם היה ללכת ערומים. הוא התרשם מכוחם והופעתם, וסקרנותו מילאה אותו תשוקה שאחד מהם יצטרף לפמלייתו בהמשך מסעותיו.
הזקן שבהם, ששמו היה דנדמיס (והשאר היו תלמידיו), סירב להצטרף לאלכסנדר או לאפשר למי מתלמידיו ללכת עם המלך. "אם אתה בן האלוהים " – נאמר עליו שאמר לאלכסנדר "כי אז גם אני. אינני רוצה דבר ממך מכיוון שיש לי די. אני מודע לכך שהאנשים שאותם אתה מנהיג לא יזכו לשום תועלת מנדודיהם חובקי העולם החוצים ימים ויבשות, ושלמסעותיהם הרבים אין קץ. אינני חושק בשום דבר שתוכל לתת לי ואינני חושש משום קללה או ברכה שתמנע ממני. הודו, עם פירות אדמתה בעונתם, מספיקה לי בחיי, וכשאמות, אפטר מגופי הדל – ידידי הלא יאות

מאמרים לקטגוריה