יתרונות צום יום הכיפורים וספר היהודים

עיתונות - טורים אישיים

 

יש דברים מצוינים ביום כיפור. לא אוכלים ולא נוסעים . יום של הסתכלות פנימה. של צום שמזקק את הנשמה. ולא רק.

השבוע ישבתי עם רופא גריאטרי והוא אמר לי שמוכח שרעב מאריך את החיים, שכשלא אוכלים משתחררים נוגדי חמצון כבירים ומועילים ובגלל זה הוא צם ביום כיפור. יש קשר בין צום לאריכות ימים. מה שמראה שאלוהים נמצא לא רק ביש, אלא גם באין.  הרופא הביא כדוגמא את ניצולי מחנות הריכוז. האיש הזקן ביותר בעולם (113) היה בוגר אושוויץ והשתתף בצעדת המוות. הוא נפטר לפני שנתיים וחודש  בחיפה. הוא היה צלול עד יום מותו. כשהשתחרר בסוף המלחמה שקל 35 ק"ג. רבים מיוצאי מחנות ההשמדה חיו חיים ארוכים, אולי  כי הם שרדו בשל מזל ואופי גמיש ובשל יכולתם להפוך את הרעב לכלי לחיים ארוכים. צודק יאיר גולן. תהליכים. חכמים היהודים שצמים ביום כיפור.

השבוע גם שהה בביתי חבר יהודי צרפתי, איש טלוויזיה רב זכויות שעשה פעם סדרה על היהודים עבור ערוץ ארטה ARTE הצרפתי-גרמני. בשלושת הפרקים הראשונים שלו, הוא דבק בתיאוריה המקובלת במחקר הארכיאולוגי שאי אפשר להוכיח כלום. לא את אברהם, יצחק ויעקוב (ולא את מלאך אלוהים הולך מכות או מכניס את שרה להריון), לא את הגלות במצרים ואת היציאה ממנה, לא את משה ולא את מעמד הר סיני. בשלושה פרקים הוא סקר את כל ההמצאות  הדמיון היהוד י שאי אפשר להוכיח ואי אפשר לשלול.

כשהגיש את הפרקים לארטה ARTE, חיככו האנטישמים הצרפתים בידיהם . איזה יופי. הינה היהודי מודה בעצמו ששום דבר לא נכון אצל היהודים האלו. שום דבר לא היה ולא ניברא.

ואז בא הפרק הרביעי, זה שעוסק בתנ"ך. שכנראה נחתם במאה השנייה לפני הספירה בימי החשמונאים.

ועל זה, כמו שאמר  החכם, אין מחלוקת. יש תנ"ך והיהודים הם אלו שחיברו את התנ"ך. חבורה מוכשרת וחכמה, ישבה, קיבצה וערכה את הטקסטים בארץ ישראל שבה  גרו, הם ואבותיהם.

אם יש כינוי אחד שמתאים לנו זה ארץ התנ"ך. וסיפורי התנ"ך יפים גם אם הם אגדות או הדים לדברים שקרו או שלא קרו. זה כתוב וערוך כל כך בחן ובחוכמה עם איזון בין סיפורי הרפתקאה, נסים, סיפורי אהבה, שירה, פילוסופיה וכל מה שעולה על הדעת. מלאכת מחשבת.

וייתכן אפילו שיש אלוהים כמו שמציע התנ"ך. או שאין. אבל למי אכפת כשהספר מוצלח כל כך ויש גיבור על כליכול שאוהב ושונא ויש סיפור ברור של עם שיוצא ובא וכובש ומתנחל? פלא שהוא נהיה רב מכר?

ואין מחלוקת מי כתב את התנ"ך ואיפה הוא נכתב. וכמעט שאין מחלוקת (מדעית) מתי. פה. לפני 2200 שנים.

ושם, בספר החכם הזה, רב המכר ההיסטרי מאז כתיבתו, יש גם כמה מילים על  מוסר. יש האומרים שהיהודים הם שהמציאו את פילוסופית המוסר. ואת יום הכיפורים. יום הכיפורים, כמו השבת ועשר המצוות – הוא חוק יסוד. לא המצאה רבנית.

והוא לגמרי אישי ולכן הוא מדבר לכל אחד ואחד מאתנו -  יום של צער וחרטה פרטית על טיפשות והבטחות מטומטמות שיצאו מפיך בין כיפור לכיפור.

יש האומרים שהיהודים שומרי המסורת הם נושאי הלפיד ולכן אנחנו מממנים אותם כדי שלא ייכלו חוכמה ומוסר מהארץ, שהם מצילים אותנו. אז אומרים. לפעמים מתחת לכיפה גדולה יש מוח קטן חסר מוסר. למזלנו ניתן יום כיפור לכל היהודים. לחכמים ולטיפשים, לשומרי המוסר ולאל שלא מבינים מהו.

היום היפה הזה, שבו אנחנו רק יכולים להצטער על טעויות ודברי הבל, ניתן לנו על ידי מחברי התנ"ך כרטרוספקטיבה שנתית. מועד ב' רב שנתי למחיקת אווילות ורעות רוח.

עם גדול היהודים. ייחודי. אין כמוהו בגויים. יודע לתקן טעויות ולהתנצל על דברי הבל.

אה סמוטריץ'?

הוספת תגובה


Security code
רענן